Terasy

Terasy. Pergoly. Fasády.

Terasy ze dřeva

Pochozí plochy venkovní i vnitřní ze dřeva a termodřeva. Základem našich teras je většinou hliníkový rám. Podklad kachle na zhutněném podloží z kamenné drtě. Dle typu dřeva volíme pohledová a skrytá kotvení. Zakončujeme vodorovnými lištami. Řezy a výřezy ošetřujeme. Terasy olejujeme po pokládce.

Dodávka. Prodej. Servis. Údržba.

Termowood

Teplotně upravené dřevo. Nově i s povrchovou úpravou Drift. Minimální kroucení, stabilita, rovnoměrné šednutí, nežere to brouk. Dřevo velmi oblíbené v posledních letech. Velmi dobrá cena. Při doteku pocitově hřeje. Není však vhodné na pevnostní konstrukce a hůře se lepí. Výdrž při správné pokládce 20 a více let, s doporučenou údržbou. Hotové profily se pečou na 212°C kde se vypeče míza a dřevo dostane vlastnosti jako když ho sušíte 10 let ve stodole.

Výroba

ThermoWood® se vyrábí tepelným zpracováním (v teplotním rozmezí 160 až 215°C), při kterém dochází ke změně vnitřní struktury a fyzikálních vlastností dřeva. Tento proces zahrnuje zahřátí dřeva na teploty přesahující teplotu jeho samovolného vznícení pomocí vodní páry, která má při tomto procesu zároveň ochrannou funkci. Tepelné zpracování může být použito pro úpravu vlastností dřeva na základě potřeb předpokládaného účelu použití. Odlišné teploty, odlišná doba zpracování a odlišné techniky sušení propůjčují ošetřenému dřevu různé výsledné vlastnosti, které jsou pozitivně změněny. Jedná se o rozměrovou a tvarovou stálost, tepelnou vodivost, odolnost proti hnilobě, dřevokazným škůdcům a flexibilitu dřeva při úpravě do různých tvarů a forem. Celý výrobní proces je naprosto ekologický a využívá jen teplo a vodní páru bez přídavku jakýchkoliv chemických prostředků.

Naše dřevo

Naše myslíme dřevo nám druhově blízké, ne vyloženě těžené u nás. Máme tu nejvíce Smrku, potom Borovice, Buk, Dub a tak dále. Ne vše se hodí na terasu. Dub třeba vhodný dle mě není. Ale máme terasu na slunném místě z levné obyčejné borovice (fošny 20mm) a je krásná, byť po teprve po 4 letech. Stejně jako jsem viděl dubovou  terasu která se úplně rozpadá a hnije po 5-7 letech. Lidé zapomínají že je to živý materiál, pracuje, pije, sesychá a bez pravidelné údržby prostě degraduje.

 

Modřín třeba nechceme pokládat vůbec, kroutí se, černá, není pěkný. A my to chceme pěkné. Perfektní naše dřevo na ven je Akát, ale zpracování je náročné, stroje trpí a rychle se tupí nástroje, projeví se na ceně a dostupnost bývá horší. Smrk a Borovice nejsou na terasy úplně vhodné ,pokud budou dobře ošetřované, chvíli vydrží, zejména pokud budou dobře odvětrané a na sluníčku. Proto dopoučím termoupravené jak píši výše, případně exotiku do míst kde je vlhko a stín. Pro interiér jsou naše dřeva velmi vhodná, kraluje Dub, Buk a můj oblíbený Jasan. Vybíráme kvalitní dodavatele, finský Lunawood či estonský Thermory s kvalitní termoborovicí. Kvalitní dřevo k nám putuje hodně z Ruska a to včetně Dubu a Buku.

Exotika

Exotiku doporučíme dle aktuální nabídky kvality a věřte, že cena mezi kvalitní a nekvalitní Garapou je klidně 30-50%. Hodně se tu vozí bordel z pralesa kde je za pár švestek na prodej jako C kvalita, platí zejména pro prodejce z kontejnerů. Nabídneme Ipé, Masaranduba, Iroko, Cedar, Borovice Accoya, Merbau a další dle aktuální nabídky.

 

Roli také hraje objem zaslané slivovice a upomínkových předmětů :). Exotiku kotvíme bud hliníkovou konstrukci nebo exotickou a vždy na pohledové vruty skrz materiál. Je potřeba počítat s tím, že třeba za rok se nějaké prkno zkroutí a bude vhodné jej vyměnit. Do vnitřního pnutí nevidí nikdo.